Kiedy warto udać się z dzieckiem do psychologa?

agathum
agathum

Temat zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży jest poruszany coraz częściej. Niestety, w pewnym stopniu wciąż istnieje tabu, które skłania nas do myślenia, że korzystanie z pomocy specjalisty oznacza słabość. Jednak nic bardziej mylnego! Dlatego jeśli zauważasz niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o problemach Twojej pociechy, nie zwlekaj. Wizyta u psychologa może być bowiem ratunkiem, który pozwoli odzyskać równowagę, a nawet ocalić życie. Kiedy warto więc udać się z dzieckiem do specjalisty? Temat ten omawiamy w naszym artykule. 

Wizyta u psychologa – kiedy potrzebna?

Każde dziecko jest inne, a każdy etap rozwoju charakteryzuje się odmienną specyfiką. Konieczne jest więc bycie dobrym obserwatorem i staranne analizowanie różnych sytuacji, które miały miejsce w ostatnim czasie. Jako rodzice, osoby najbliższe dzieciom, najłatwiej możemy bowiem zauważyć zachowania, które odbiegają od „normy” i które mogą świadczyć o potrzebie fachowej pomocy.

Co więc powinniśmy zrobić? Na pierwszym etapie możemy dokonać samodzielnej oceny sytuacji, a także próbować wychwycić pewne schematy obecne w zachowaniu dziecka. Jeśli jednak sytuacja nie jest jedynie chwilowa, a problemy nie ulegają zmniejszeniu, konieczne jest poszukanie odpowiedniego wsparcia. Co ważne, w większości przypadków pierwszą wizytę odbywa jedynie rodzic. Pozwala to na wstępne ustalenie problemu, a także rozwianie ewentualnych wątpliwości związanych z terapią. Kolejne wizyty odbywają się już z dzieckiem.  

Niepokojące objawy – na co zwrócić uwagę?

W jakich sytuacjach warto więc udać się do psychologa? Okazuje się, że niepokojące sygnały mogą wystąpić już na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jeśli nasze dziecko nie nabywa umiejętności charakterystycznych dla danego okresu, powinniśmy szukać przyczyn problemu. Na uwagę zasługują także symptomy, takie jak nadmierne rozdrażnienie, nerwowe zachowanie przy piersi, ale także nadmierna ruchliwość, potrzeba odbierania silnych bodźców lub przeciwnie – duża wrażliwość na różnego rodzaju sygnały zmysłowe.

Na etapie żłobka, przedszkola i nauczania wczesnoszkolnego nasze dziecko jest poddawane wielu różnym zmianom, które mają wpływ na jego emocje i zachowanie. Dlatego, chociaż pewne odbiegające od normy sytuacje są akceptowalne, to przedłużające się lub nawracające problemy wymagają konsultacji. Symptomy, których nie należy ignorować to m.in.:

  • bardzo silne emocje, takie jak przede wszystkim złość i smutek, 
  • problemy z adaptacją do nowej sytuacji,
  • brak chęci nawiązywania kontaktu z rówieśnikami,
  • brak samodzielności,
  • monotonna, schematyczna zabawa, w której maluch czuje się bezpiecznie.   

Co ważne, określenie „dzieci” nie powinno być odnoszone jedynie do maluchów. Problemy emocjonalne dotykają także nastolatków, którzy zmagają się z burzą hormonów i zmieniającą się na wielu płaszczyznach sytuacją. Psycholog dziecięcy może pomóc szczególnie wtedy, gdy w życiu naszej pociechy zaszły jakieś drastyczne zmiany, takie jak śmierć kogoś bliskiego, rozwód rodziców, czy przeprowadzka do innego miasta.

Warto dodać, że metody wykorzystywane podczas terapii różnią się w zależności od wieku i potrzeb dziecka. Dodatkowo kontakt ze specjalistą nie oznacza, że wymagana jest długotrwała, zaawansowana pomoc. Niekiedy już jedna wizyta pozwala na osiągnięcie dobrych rezultatów, które można pogłębiać pracą w domu. Warto jednak zasięgnąć opinii specjalisty i zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze.