Moje dziecko oddycha przez usta-logopeda radzi

agathum
agathum

W trakcie nieprawidłowego oddychania dziecko nie filtruje jamy nosowej. Wdychając przez usta nieogrzane, zakażone, zawirusowane powietrze wprowadza je bezpośrednio do górnych dróg oddechowych. Uchylone usta, płasko ułożony język przy oddychaniu pozostają w takiej samej pozycji podczas połykania i mówienia. Skutkiem tego mogą być: wady zgryzu, opóźnienie rozwoju mowy, wady wymowy, wybiórczość pokarmowa, częste stany kataralne (lub inne infekcje).

Skutki oddychania przez usta w okresie niemowlęcym ujawniają się około 3 roku życia. Niejednokrotnie rodzic tłumaczy nagłe, pojawiające się w tym czasie  zakażenia dróg oddechowych kontaktem z grupą rówieśniczą w przedszkolu,  a przyczyną może być nieprawidłowy oddech.

Aby zapobiec dysfunkcji oddychania u noworodka pamiętamy o:

– pilnowaniu drożności noska

– domykaniu ust podczas snu i w pozycji spoczynkowej (jeżeli obserwujemy u naszego malucha uchylone usta, cofniętą żuchwę, udajemy się na konsultację neurologopedyczną)

– odpowiednie układanie w łóżeczku

– prawidłowy sposób karmienia (pamiętajmy – nie karmimy dziecka w pozycji leżącej!).

Pamiętajmy, że oddech to bardzo ważna funkcja życiowa! To, w jaki sposób oddychamy, wpływa na sposób, w jaki dotleniamy nasz organizm. Jeśli widzimy, że dziecko często ma otwarta buzię, oddycha przez usta zarówno wczuwaniu, jak i przez sen, koniecznie udajmy się do logopedy. Unikniemy w ten sposób późniejszych problemów!

Mgr Joanna Dziopa – neurologopeda, tyflopedagog