Czym jest i na czym polega terapia ręki?

agathum
agathum

Sprawne działanie organizmu jest zależne od wielu czynników, a jego podstawą jest harmonia w funkcjonowaniu poszczególnych układów i narządów. Niestety w wyniku wielu problemów, takich jak m.in. choroby występujące na różnym etapie rozwoju, ale także niekorzystne czynniki zewnętrzne, praca poszczególnych układów może zostać zachwiana. 

Duże kłopoty w życiu codziennym wywołuje m.in. brak kontroli kończyn górnych. Właśnie dlatego stworzono profesjonalne techniki i terapie, które umożliwiają pracę nad tym obszarem. Taką metodą jest m.in. tzw. terapia ręki. Na czym ona polega? I co warto o niej wiedzieć? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na czym polega terapia ręki?

Terapia ręki to ogólna nazwa określająca zaawansowane systemy ćwiczeń i terapii, które są dobierane indywidualnie do każdego pacjenta zmagającego się z problemami. Celem tej metody jest usprawnianie mechanizmów odpowiedzialnych za wykorzystywanie kończyn górnych. Terapia ręki może być stosowana zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych, które straciły dawną sprawność. Przyczyny takiego stanu rzeczy to m.in. uszkodzenia mózgu, nieprawidłowa budowa ręki, zaburzenia integracji sensorycznej, złe nawyki, albo niepełnosprawność intelektualna.

Co ważne, terapia ręki jest nakierowana na pracę w wielu różnych obszarach. Chodzi zarówno o stymulację kończyn górnych, jak i o stabilizację tułowia, a także odpowiednie ułożenie głowy i kręgosłupa. Kluczem do sukcesu jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin, takich jak fizjoterapia, logopedia, psychologia, pedagogika, a nawet integracja sensoryczna (terapia SI). Warto pamiętać, że szczegóły terapii są dopasowywane indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta.

Terapia ręki – co warto wiedzieć?

Jakie są wskazania do zastosowania terapii ręki? Są to wszelkie zaburzenia w pracy kończyn górnych, które objawiają się m.in. trudnościami w planowaniu ruchowym, kłopotami z koordynacją pracy jednej lub obu rąk, problemami z wykonywaniem codziennych czynności (ubieranie się, zapinanie guzików), stosowaniem zbyt dużej siły i szybkości w porównaniu z rodzajem wykonywanej czynności, zaburzeniami w wykonywaniu czynności precyzyjnych (takich jak wycinanie, rysowanie, malowanie).

Chociaż wykorzystywane techniki dobierane są indywidualnie, istnieją pewne metody, które znajdują zastosowanie w wielu przypadkach. Chodzi przede wszystkim o różnego typu czynności wzmacniające obręcz barkową, precyzję ruchów rąk, a także ćwiczenia, które usprawniają motorykę dużą i wzmacniają całe ciało. Wykorzystywana jest także m.in. Metoda Dobrego Startu, technika bazująca na zastosowaniu sprzętu multimedialnego do usprawniania umiejętności grafomotorycznych, czy elementy metody Dennisona. Ogromne znaczenie ma jednak przede wszystkim wiedza, wyczucie i doświadczenie terapeuty, a także dopasowanie technik do potrzeb konkretnej osoby.